Střevní mikroflóra či mikrobiom se spoustou kmenů přátelských bakterií tvoří až 80 % imunitního systému. Patogenní bakterie nám ale mohou škodit. Udržení rovnováhy mezi bakteriemi je nezbytné pro zdravou sliznici střeva. Dysbióza neboli narušená rovnováha střevní mikroflóry je u většiny autoimunitních a zánětlivých onemocnění.
Prvotní osídlování trávicího traktu střevními bakteriemi
K prvotnímu osidlování trávicího traktu střevními bakteriemi dochází při přirozeném porodu, kdy dítě přejme bakterie od matky. Při císařském řezu je dítě ochuzeno o prospěšné bakterie. Pokud jsou však rodidla matky během porodu osídlena patogenními mikroorganismy, například přemnoženou candidou albicans, jsou tyto patogeny předány i novorozenci a objeví se potíže. Dospělý střevní mikrobiom nastává ve věku 2 až 7 let. Rozdíly ve složení střevního mikrobiomu mezi kojenými a uměle živenými dětmi jsou značné. Mikrobiom lze ovlivnit prebiotiky a probiotiky.
Jaké bakterie osidlují mikrobiom
Během přirozeného porodu se kolonizuje mikrobiom novorozence anaerobními bakteriemi, zejména Escherichia coli, Staphylococcus a Streptococcus, které produkují látky klíčové k přežití kmenů Bifidobacterium spp. V mateřském mléce jsou pak podle výzkumů přítomny hlavně kmeny Staphylococcus, Streptococcus, Serratia, Sphingomonas, Pseudomonas, Propionibacterium, Ralstonia, Corynebacterium, Bradyrhizobiaceae, Bifidobacterium a Lactobacillus spp. Z toho je zřejmé, že podávání probiotik lidskému organismu prospívá v každém věku.
Probiotika prospěšná nejen novorozencům
Novorozenci pak podle studií a výzkumů potřebují přijímat ze stravy zejména Lactobacillus casei, L. acidophilus, L. plantarum a Bifidobakterie breve, B.infantis, B.longum a B.lactis. Proto se i umělá výživa pro novorozence často obohacuje o prospěšné bakterie. V mnoha studiích se zkoumal vliv podávání různých probiotik na zdraví dítěte. Na tvoření závěrů však zatím chybí ucelená data. Pozitivní vliv vyvážené stravy a probiotik však nelze popřít. Dle studií mají u dětí vliv třeba na snížení výskytu atopického ekzému a různých alergií. Probiotika mohou pomoci obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, která je klíčová pro regulaci zánětlivých reakcí a autoimunitních onemocnění i pro podporu našeho imunitního systému.