Jak probiotika chrání před záněty střev spojenými s divertikulózou

Divertikulóza je civilizační onemocnění postihující stále více lidí ve vyspělých zemích. Na stěnách tlustého střeva se tvoří drobné váčky neboli divertikly. Útvary jsou často bez příznaků, jindy vedou k zánětu divertiklů neboli divertikulitidě, bolestem břicha, nadýmání či zácpě. Efektivní podporou zdraví střev je užívání probiotik.

Divertikulóza a její rizika

Pokud se při divertikulóze objeví zánět divertiklů a divertikulitida, který způsobuje silné bolesti břicha, horečku a další nepříjemné příznaky, rizikem je i zácpa, která zvyšuje tlak na stěny střev, což útvary rozšiřuje a dráždí. Rovnováha střevní mikroflóry bývá narušena a vede ke zvýšené náchylnosti k zánětům, horšímu trávení vlákniny a pocitu nepohody. Tady mohou probiotika sehrát klíčovou roli. Rizikem je totiž prasknutí divertiklu a krvácení do stolice, což vyžaduje ihned lékařskou péči.

Jak probiotika pomáhají při divertikulóze

Probiotika snižují záněty ve střevech. Podporují produkci protizánětlivých molekul a omezují tak aktivitu škodlivých bakterií. Zlepšují také trávení vlákniny. Pomáhají štěpit její složky, tím usnadňují její trávení, podporují peristaltiku střev a pravidelnost stolice. Snižuje se i tlak na stěny střev, což brání vzniku divertiklů. Probiotika vám pomohou nastolit rovnováhu a zlepšit celkovou kvalitu života.

Podpora imunity i obnovy střevní mikroflóry po užívání antibiotik

Antibiotická léčba je při léčbě divertikulitidy běžná, ale výrazně naruší rovnováhu mikroflóry. Probiotika pomohou k rychlejší obnově zdravé střevní mikroflóry a prevenci opakování zánětů. Zdravá střeva jsou nejdůležitější pro imunitní systém. Probiotika posílí střevní bariéru a chrání ji před škodlivými vlivy. To vede k lepší odolnosti vůči infekcím a mnoha jiným zdravotním potížím.

Jaká probiotika jsou nejvhodnější

Doporučujeme užívat probiotika s širokým spektrem kmenů a produkty střídat. Lactobacillus acidophilus zlepšuje trávení a snižuje záněty. Bifidobacterium bifidum zlepšuje zdraví tlustého střeva a pohyblivost střev. Kvasinka Saccharomyces boulardii se osvědčila při obnově mikroflóry po antibiotické léčbě. Probiotika získáte z přírodních zdrojů jako jogurt, kefír, kysané zelí či kombucha. U osob s divertikulózou je ale důležité volit zdroje nezpůsobující nadýmání a zažívací obtíže. Proto mohou být pro osoby s divertikulózou a divertikulitidou doplňky stravy a tekutá probiotika mnohem vhodnější, šetrnější, účinnější a stravitelnější.