Střevní mikrobiota spolurozhoduje o naší každodenní pohodě. Tato široká škála živých bakterií žijících v symbióze s naším tělem žádá péči. Pravidelné doplňování prospěšných bakterií probiotickými kulturami tělu dodá řádnou dávku života.
Správný průběh trávení
Střevo je přirozeným domovem mnoha bilionů mikroorganismů, které společně vytvářejí velmi komplexní střevní mikrobiom. Vyvážené složení mikrobioty je velmi důležité pro správné trávení, vstřebávání živin a funkci trávicího traktu. Na rovnováhu mikrobiomu má vliv hlavně strava, stres, věk, léky, hlavně antibiotika.
Ze střev přímo do mozku
Přímo ze střev, odborně z gastrointestinálního systému či mikrobiomu, vede až do mozku neuronová dálnice, po které se přenáší obrovské množství informací oběma směry. Studie příčinné souvislosti mezi funkcí zažívacího traktu a psychikou indikují, že jde o výrazné oboustranné propojení střev a mozku se vzájemným vlivem. Vliv onemocnění či dysfunkce zažívacího traktu na lidskou psychiku je prokázán odbornými studiemi. Korelační vztah je prokázán mezi syndromem dráždivého tračníku a rozvojem deprese, úzkosti i nervozity.
Osa střevo - mozek
Mikrobiom komunikuje s mozkem díky ose střevo-mozek. Některé bakterie produkují látky, jako jsou acetát, propionát a butyrát, které umí ovlivnit nervový systém přímo přes hematoencefalickou bariéru či nepřímo přes nervus vagus. Jde o látky ovlivňují sekreci a syntézu neurotransmiterů, jako jsou serotonin či GABA. Složení mikrobiomu ovlivňuje náladu, emoční reakce i zvládání stresu. Pokud mozek zpracuje vjem silných citových či emočních stavů, jako je láska, strach či bezpečí, nejdřív si to ověří ve střevním - enterálním nervovém systému. Až pak to přijme nebo odmítne a rozhodne o způsobu uložení informace v mozku.
Mikrobiom a naše imunita
Až 70 % imunitních buněk se nachází právě ve střevech, kde jsou v neustálé interakci se zmíněnou mikrobiotou. Vyvážené střevní prostředí proto hraje velmi důležitou roli ve způsobu reakce těla na vnější podněty, jako jsou různé infekce a zánětlivé procesy. Prospěšné bakterie přispívají k udržení funkční imunitní bariéry a můžete je do těla doplňovat i z našich fermentovaných produktů.
Dva mozky
Rozsáhlá síť nervových zakončení, neuronů a neurotransmiterů vytvářejících enterální nervový systém se tedy nachází v zažívacím traktu. Rozsah velmi komplexního aparátu a vliv na funkčnost celého organismu je tak zásadní, že ho vědci označují jako „druhý mozek“. Jde o sofistikovaný nervový systém, který se táhne podél celého zažívacího traktu, od jícnu, přes žaludek, střeva až ke konečníku. Nefunguje-li nám zažívání, nemůže tedy bezchybně fungovat ani náš mozek.